Union qog'oz va karton yetkazib beruvchi
"Mondi Syktyvkar LPK" OAJ pulpa va qog'oz sanoatida etakchi va Rossiyadagi eng yirik qog'oz ishlab chiqaruvchisi. Korxonaning quvvati yiliga 1,2 million tonnadan ortiq yuqori sifatli raqobatbardosh mahsulotlar: ofis, ofset, gazeta qog'ozi, konteyner kartonlari va quruq bozor pulpasini ishlab chiqarish imkonini beradi.
Ishlab chiqarish
Zavod 1969 yilda tashkil etilgan bo'lib, to'liq ishlab chiqarish tsikliga ega bo'lgan korxona hisoblanadi: xom ashyoni xarid qilishdan tayyor mahsulotni iste'molchiga jo'natishgacha. Mondi SYKda tovar pulpa ishlab chiqarish uchun uchta qog'oz ishlab chiqaruvchi, bitta karton ishlab chiqaruvchi va bitta quritish mashinasi mavjud. Zavodda yog‘ochni qayta ishlash, sellyuloza ishlab chiqarish, issiqlik elektr stansiyasi, oqava suvlarni tozalash inshootlari majmuasi ham mavjud.
Korxonaning ishlab chiqarish tsiklida 4500 ga yaqin kishi, shu jumladan Komi Respublikasining ettita hududida joylashgan kompaniyaning shaxsiy daraxt kesish maydonchalari xodimlari ishtirok etadi.
Mondi SYPC doimiy ravishda ishlab chiqarishni modernizatsiya qilishga sarmoya kiritib, bozordagi yetakchi mavqeini saqlab kelmoqda. Bu zavodga har yili tayyor mahsulot ishlab chiqarish hajmini oshirish, ularning sifat ko‘rsatkichlarini yaxshilash, samaradorlik darajasini oshirish imkonini beradi.
Mahsulotlar
Korxona zamonaviy uskunalarga ega bo‘lib, eng so‘nggi ishlab chiqarish texnologiyalaridan foydalangan holda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish hamda ichki va tashqi bozorda sotish, iste’molchilarga yuqori sifat va ekologik tozalikni kafolatlaydi.
Kompaniyaning eng mashhur brendi "Snegurochka" ofis qog'ozi bo'lib, ofis qog'ozlari orasida rus mahsulotlari reytingida etakchi hisoblanadi. U 20 yildan ortiq vaqtdan beri bozorda yuqori talabga ega va Rossiya va MDH mamlakatlarida ofis qog'ozining eng taniqli brendlaridan biri hisoblanadi.
Mondi SYK tomonidan ishlab chiqarilgan mashhur ProVantage Komiwhite topliner gofrokartonning tekis qatlamlarini ishlab chiqarish uchun mo'ljallangan. Shimoliy yog'ochdan tayyorlangan yuqori sifatli konteynerlar har xil turdagi qadoqlash, shu jumladan maishiy texnika va oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishda qo'llaniladi.
Barqaror rivojlanish
Mondi SYK tomonidan ekologiya va ijtimoiy sohada olib borilayotgan siyosat barqaror rivojlanish maqsadlari bilan bevosita bog‘liq. Mas'uliyatli biznes korxonaning ekologik, ijtimoiy va iqtisodiy manfaatlari o'rtasidagi muvozanatni saqlashni o'z ichiga oladi, bu esa ishlab chiqarishning havoga, tuproqqa va o'rmonlarga ta'sirini tizimli ravishda kamaytirish va kelajakda minimal bo'lishini ta'minlash uchun katta sa'y-harakatlarni amalga oshiradi.
Komi respublikasi aholisi uchun zavodning ishlab chiqarish quvvatlari strategik ahamiyatga ega. Shunday qilib, Mondi Syktyvkar suv tozalash inshootlari yiliga 80 million kub metrdan ortiq suvni qayta ishlaydi, shu jumladan Siktyvkar, Ejvinskiy tumani va yaqin atrofdagi sanoat korxonalarining 100% oqava suvlari. Issiqlik elektr stantsiyasining qobig'i qozonlarida 100% qobiq va yog'och ishlab chiqarish chiqindilari yoqiladi, umumiy energiya balansida yashil energiyaning ulushi kamida 40% ni tashkil qiladi. Korxonaning issiqlik elektr stansiyasi mintaqaning elektr energiyasiga bo'lgan ehtiyojining qariyb 20 foizini ta'minlaydi, shuningdek, 60 mingga yaqin aholiga ega Siktivkarning Ejvinskiy tumani uchun issiqlik va issiq suvning yagona manbai hisoblanadi.
2019-2020 yillarda zavodda ikkita strategik investitsiya loyihasi – tozalash inshootlari va issiqlik elektr stansiyasini modernizatsiya qilish bo‘yicha ishlar yakunlandi. Bu boradagi ishlar natijasi samaradorlikni oshirish va ishlab chiqarish faoliyatining ekologik muhim ko'rsatkichlarini yaxshilash imkonini berdi. Misol uchun, chiqindi suvlarni tozalashning ayrim ko'rsatkichlari sifati endi Vychegda daryosidan yomon emas va CO2 chiqindilari yiliga 200 ming tonnadan ortiq kamaydi.
Mondi SYPC Jahon yovvoyi tabiat jamg'armasining (Rossiya) ekologik tashabbuslarini qo'llab-quvvatlaydi, Kumush Taiga Barqaror rivojlanish jamg'armasi bilan hamkorlik qiladi va u bilan birgalikda kelajak avlodlar uchun shimoliy (boreal) o'rmonlarning biologik xilma-xilligini saqlab qolish uchun ishlaydi.
Kompaniyaning o‘rmon ijarasi bazasi 2 million 440 406 gektarni tashkil etadi. Zavod Komi Respublikasida yuqori ekologik ahamiyatga ega bo'lgan o'rmonlarni saqlash sohasida namuna ko'rsatmoqda. Mondi Syktyvkar ixtiyoriy ravishda o'rmonlardan foydalanishni aholi va biologik xilma-xillikni saqlash uchun ayniqsa qimmatli bo'lgan hududning 25 foizigacha cheklaydi. Jumladan, qonun talablariga muvofiq majburiy cheklovlar va ixtiyoriy cheklovlar - qat'iy muhofaza qilish va mavsumiy o'rim-yig'im rejimlaridan faoliyatga moratoriy va manfaatdor shaxs bilan kelishishgacha. Korxonaning o‘z ko‘chatxonasida har yili 8 million tupdan ortiq ildiz tizimi yopiq qarag‘ay va archa ko‘chatlari yetishtiriladi. Bu kompaniyaning Komi Respublikasi va qo'shni viloyatlarning o'rmon resurslarini yangilashga qo'shgan hissasi.

Поставщик Union Paper And Board
АО «Монди Сыктывкарский ЛПК» - лидер целлюлозно-бумажной промышленности и крупнейший производитель бумаги в России. Мощность предприятия позволяет ежегодно выпускать более 1,2 миллиона тонн высококачественной конкурентоспособной продукции: офисной, офсетной, газетной бумаги, тарного картона и сухой товарной целлюлозы.
Производство
Комбинат основан в 1969 году и является предприятием полного производственного цикла: от заготовки сырья до отгрузки готовой продукции потребителю. Монди СЛПК располагает тремя бумагоделательными машинами, одной картоноделательной и одной сушильной машиной для производства товарной целлюлозы. На комбинате есть также древесно-подготовительное производство, производство целлюлозы, ТЭЦ и комплекс очистных сооружений.
В производственном цикле предприятия задействованы около 4 500 человек, в том числе сотрудники собственных лесозаготовительных участков компании, расположенных в семи районах Республики Коми.
Монди СЛПК поддерживает лидирующие позиции на рынке, регулярно инвестируя в модернизацию производства. Это позволяет комбинату ежегодно увеличивать объемы выпуска готовой продукции, улучшать ее качественные характеристики, повышать уровень эффективности.
Продукция
Предприятие обладает современным оборудованием и использует новейшие технологии производства, выпуская конкурентоспособную продукцию и реализуя ее как на внутреннем, так и на внешнем рынках, гарантируя потребителям высокое качество и экологичность.
Самый известный бренд компании – офисная бумага «Снегурочка», лидер рейтинга российских товаров среди офисных бумаг. Она пользуется высоким спросом на рынке уже более 20 лет и является одним из самых узнаваемых брендов офисной бумаги в России и странах СНГ.
Знаменитый топ-лайнер ProVantage Komiwhite производства Монди СЛПК предназначен для изготовления плоских слоев гофрированного картона. Высококачественный тарный картон из северной древесины используется в производстве различных видов упаковки, в том числе для бытовой техники и пищевых продуктов.
Устойчивое развитие
Политика, которую проводит Монди СЛПК в области экологии и социальной сферы, напрямую связана с целями устойчивого развития. Ответственное ведение бизнеса предполагает соблюдение баланса экологических, социальных и экономических интересов предприятия, которое предпринимает значительные усилия, чтобы влияние производства на воздух, почву и лес планомерно снижалось и в будущем стало минимальным.
Производственные мощности комбината имеют стратегическое значение и для жителей Республики Коми. Так, водоочистные сооружения Монди СЛПК перерабатывают свыше 80 млн. кубометров воды в год, в том числе 100 % сточных вод Сыктывкара, Эжвинского района и близлежащих промышленных предприятий. В корьевых котлах теплоэлектроцентрали сжигается 100% кородревесных отходов производства, доля зеленой энергии в общем энергобалансе составляет не менее 40 %. ТЭЦ предприятия обеспечивает около 20 процентов от потребности региона в электроэнергии, а также является единственным источником тепла и горячей воды для Эжвинского района Сыктывкара с населением около 60 тысяч человек.
В 2019-2020 годах комбинат завершил реализацию двух стратегических инвестиционных проектов – модернизацию очистных сооружений и теплоэлектроцентрали. Результатом этой работы стало повышение эффективности и улучшение экологически важных показателей производственной деятельности. Например, качество отдельных показателей очистки сточных вод теперь не хуже, чем в реке Вычегде, а объем выбросов CO2 сократился более чем на 200 000 тонн в год.
Монди СЛПК поддерживает природоохранные инициативы Всемирного фонда дикой природы (Россия), сотрудничает с Фондом содействия устойчивому развитию «Серебряная тайга», вместе с которым ведет работу по сохранению биоразнообразия северных (бореальных) лесов для будущих поколений.
Лесная арендная база компании составляет 2 млн 440 406 га. Комбинат подает пример в сфере сохранения лесов высокой природоохранной ценности в Республике Коми. Монди СЛПК добровольно ограничивает лесопользование на 25 процентах территории, особо ценной для населения и сохранения биоразнообразия. Это и обязательные ограничения по требованиям законодательства, и добровольные ограничения – от строгой охраны и режимов с сезонностью заготовки до моратория на деятельность и согласования с заинтересованной стороной. В собственном лесопитомнике компания ежегодно выращивает более 8 миллионов саженцев сосны и ели с закрытой корневой системой. Это вклад компании в возобновление лесных ресурсов Республики Коми и соседних регионов.